UA-109210137-1

Kurumsal Kimlik Nedir

07 . 01 . 2018 by admin

Kurumsal Kimlik Nedir

Kurumsal Kimlik Nedir

[stm_color_separator]
kurumsal kimlik nedir

Kurumsal Kimlik Nedir; Kurumsal kimlik işletmelerin kurumsal yapısını temsil eden tasarımlar bütünüdür. Kurumsal kimlik çalışmalarında titizlik önemlidir. Neticede işletmeyi temsil edecek bu tasarım basılı görsel tüm mecralarda marka bilinirliğine doğrudan etki edeceği için en doğru olan yaklaşım tasarımcıya güvenilmesi ve işe karışılmaktan imtina edilmesidir.

Kurumsal kimlik nedir dendiğinde insanların aklına genelde kurumsal imaja etki eden tasarımlar gelmese de aslında kurumsal kimlik tam olarak budur. Çalışmaları uzun vakitler almakta ve profesyonel grafikerlerin ellerinde altın değerinde olmaktadır. Kurumsal kimlik çalışmalarının birçok elemanı mevcuttur. Bu elemanlar hangi mecralarda kullanılacağı ve ihtiyaca binaen değişiklik gösterebilirler. Ancak çoğu firmanın kullandığı ve ihtiyaç duyduğu elemanlar aynıdır.

Kurumsal Kimlik Nedir Nelerden Oluşur; İsterseniz elemanlara kısaca bir göz atalım.

Logo; En önemli elemandır. Firmanın en göze batan ve marka bilinirliğine en çok katkıdan bulunan kurumsal kimlik elemanıdır.

Kartvizit; Kurumsal iletişimde en fazla kullanılan elemandır. Kartvizit aynı zamanda marka bilinirliğine de doğrudan katkıda bulunmaktadır.

Antetli Kağıt; Kurum içi iletişimde en önemli elemandır. Resmi yazılarda ve elle yazılan akitlerde de sıkça kullanılmaktadır.

Küp Not; Firmanın bilgilerinin yer aldığı küçük not kağıtları marka bilinirliğinde büyük etkiler yaratmasa da etkileri mevcuttur. Özellikle müşterilerinize dağıttığınız not kağıtları onların da diğer müşterilerine doldurup verdikleri kağıtlar ile size reklam ağı oluşturabilir.

Karton Dosya; Genellikle reklam amaçlı kullanılan karton dosya küp not kadar etkilidir.

Kalem; Bir kalem ne yapabilir ki demeyin. Müşterilerinize ve potansiyel müşteri adaylarınıza dağıttığınız promosyon kalemler size yeni iş kapıları açabilmektedir.

Antetli Zarf; Kurumsal alışverişlerde ve gönderilerde kullanılan antetli zarf bilinirliğinize etki etmese de siz ve kuruluşunuza kurumsallaşma havası katmaktadır. Tabi kurumdan kuruma gönderilerde kullanılması bir zorundalık içermektedir.

Masaüstü İsimlik; Büronuzda bulunan masaüstü isimlik dahi bir Kurumsal kimlik elemanıdır. Misafirlerinizi karşılarken ilk dikkat çekecek ürün olmakla beraber prestij artırıcı bir unsurdur.

Sık Kullanılmayan Elemanlar; Bu elemanları açmayacağım ancak bilinmesi de önemlidir. CD kabı ve Sticker, Kupa bardak, Silgi, Kalemlik, İsimlik,  Masa bayrağı, Flash Disk vb. promosyon ürünleri de Kurumsal Kimlik Nedir sorusunun cevabı olabilecek başlıca elemanlardır.

Grafik tasarım nedir adlı makale için burayı

Corel Draw ve diğer kurslar için burayı tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir