UA-109210137-1

Grafik Tasarım Programları

04 . 01 . 2018 by admin

Grafik Tasarım Programları

Grafik Tasarım Programları

[stm_color_separator]

Grafik Tasarım Programları; Tasarım yaparken kullanılan yazılımlardır. İş süreçlerini yönetme ve zaman tasarrufu konusunda işimizi bir hayli kolaylaştıran bu programlar; hem yeniden tasarlama hem de var olan bilgi ve belgeyi işleyip farklı bir proje oluşturmaktadır.

Kullanım alanına göre değişen bu programlar günümüzde bir de insanların öğrenme kapasiteleri ve kişisel alışkanlıklarına göre kullanımları değişmektedir. Her yazılım tüm alanlarda kullanılmamaktadır. Çok farklı versiyonları bulunan programların bazıları sadece 2D işlerken, bazıları da 3D işleme yapmaktadır. Gelin başlıca kullanılan popüler programları inceleyelim ve ne işe yaradıklarına bir göz atalım;

Corel Draw; Vektörel tabanlı bir programdır. EPS, PDF, Aİ, ve PSD dosya işlemesi yapabilir. Kendi dosya biçimi CRL biçimidir. Özellikle basılı medya ve reklam ürünleri için biçilmiş kaftandır. Arayüzü çok basittir ve kolay öğrenilebilir.

Adobe Photoshop CC; Piksel tabanlı bir programdır. PDF ve PSD ana dosya biçimidir. EPS işlemesi yapabilir. Web Tasarımı konusunda da CSS3 desteği ile çok başarılıdır. Ancak asıl kullanım amacı rötuş yani fotoğraf işlemedir. Alanında en çok bilinen ve kullanılan programdır.

Adobe İllustrator CC; Tıpkı Corel gibi vektörel tabanlıdır. Ancak kullanımı Corel kadar ve basit ve yaygın değildir. Corel’in tek rakibi olmasının yanı sıra tüm işleyebildiği dosya tipleri aynıdır. Profesyoneller tarafından kullanılmaktadır. 3D yazılımlarla oldukça uyumlu çalışır.

Adobe İnDesign CC; Masaüstü yayımcılık alanında en çok kullanılan yazılımdır. Dergiler, gazeteler, kitabevleri’nde dizgiciler tarafından hem son işlemede hemde editöryal kısmında kullanılmaktadır. Kullanımı basittir. Piksel tabanlı tüm görselleri işleyip kullanabilmektedir.

Quark Press; Masaüstü yayımcılık alanında en eski yazılım olsa da popülaritesini yitirmiş ve liderliğini İnDesign’a kaptırmıştır. Aslında son sürümü olan 2017 de çok daha farklı ve kullanışlı özellikler getirmiştir fakat liderliği alamamıştır. Kullanımı çok basittir.

3Ds Max; 3D modelleme yazılımıdır. Render alma, model çıkarma işlerinde alanının en iyilerinden biridir.

Cinema 4D; 3D modellemede alanının en iyisidir. Ancak kullanımı 3Ds Max programına göre zordur.

grafik tasarım programları

Grafik tasarım programları konusunda aklınıza takılan konularda sormak istedikleriniz için lütfen yazın

Kurs aramaktaysanız Corel Kursu için bize ulaşabilirsiniz.

Grafik Tasarım ile ilgili diğer makale için burayı

Web Tasarım ile ilgili makale için burayı tıklayınız!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir