UA-109210137-1

Grafik Tasarım Nedir?

03 . 01 . 2018 by admin

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım nedir kısaca özeti; Grafik tasarım görsel olarak mal, hizmet veya ürünün dış kaplama veyahut basılı medyaya aktarılmadan önce yapılan çizim ve aşamalarının bütünüdür.

Basılı ve görsel akla gelecek her alanda çalışması yapılan grafik tasarım, özellikle reklamcılık alanlarında en efektif hali ile kullanılır. Örneğin; dönerci’den elinize ulaşan el ilanı bir basılı reklam ürünüdür. Yada hemen hemen her dükkanda karşınıza çıkan tabela bir basılı reklam ürünüdür. Tabi grafik tasarım deyince akla sadece reklam gelmez. Oynadığınız oyundan tutun çay içtiğiniz bir kupada dahi grafik tasarım mevcuttur.

Grafik tasarımı ne iş yapar; Grafiker dediğimiz iş alanına mensup çalışanlar aktif olarak yazılı, görsel medya ve reklam ürünlerinin göze ve mantığa hitap etmesi ve etkili olması konusunda tasarımlar yapar. Çalışma saatleri çoğu sektörde pek belli olmasa da minimum 2000 lira ve üzerinde maaş ortalaması mevcuttur. Masa ve bilgisayar başı bir iş yaparlar ve grafikerler genelde bulundukları yerlerde saygıyla karşılanırlar.

Grafik Tasarımı Nedir?
grafik tasarım nedir

Grafik tasarım nedir nasıl yapılır; Grafik tasarım nedir sorusunu kısaca özet geçtikten sonra nasıl yapılır konusunda küçük bir bilgilendirme yapmazsak olmaz diye düşünüyorum.

Tasarım süreci düşünce ile başlar. Daha sonra geliştirme aşamasında genelde iki adet yol izlenmektedir. Birinci yol öncelikle fikrin kağıda dökülmesi. Ki bu yol el çizimi iyi olanlar için iyi seçenektir. Tabi ki grafik tasarımcının el çizimi iyi olacak diye bir kaide yok. Çünkü iş süreçleri tamamen dijital olduğundan araçları iyi kullanmayı bilmekte sizi iyi bir grafiker yapabilir.

İkinci yol ise yukarıdaki nokta dijital araçlar ile çizimi doğrudan Corel, İllustrator vb. ortamlara dökmektir. Ancak eğer el çiziminiz iyi ise kesinlikle birinci yolu tercih etmeniz sizin açınızdan daha olumlu bir yol olacaktır. Bu aşamadan sonra gerekli düzenlemeler ve renklendirme işlemleri yapılır. Çok fazla aşaması olmasa da aslında zahmetli ancak bir o kadar da keyifli bir işlemdir grafik tasarım. Biraz da hangi programların kullanıldığına göz atalım isterseniz.

Grafik Tasarım Programları;

Corel Draw; Vektör tabanlı programların başında gelmektedir. Alanında ilk programlardan biridir. Özellikle matbaa gibi basılı materyal üreten yerlerde en çok kullanılan programdır. Kullanımı oldukça basittir. Eğer Ankara da ikamet ediyor ve kurs arıyorsanız bu numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Photoshop CC; Adobe şirketine ait bu program piksel tabanlıdır ve daha çok resim işlemede kullanılmaktadır. Web tasarım konusunda da başarılı sayılabilecek program malesef basılı mecralara pek uygun değildir.

İllustrator CC; Bu programın da sahibi Adobe firmasıdır. Corel yazılımına rakip olarak çıkarılan bu program alanında gayet başarılıdır. Vektör tabanlı olması ve diğer yazılımlarla olan uyumlu çalışma prensibi ile öne çıkmaktadır.

İnDesign CC; Yayın evleri, dergi ve gazetelerde kullanılmaya daha yatkın olan bu yazılım şu an alanının bir numarası konumunda.

Ayrıntılı olarak program tanıtımlarını bir sonraki yazıda bulabileceksiniz. Ama önceki yazıyı okumamışsanız buradan okumanızı tavsiye ederim. İyi günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir